SPOSÓB DIAGNOZOWANIA

Medycyna tybetańska nie wyklucza konwencjonalnych metod, często je wspomaga. Takie leczenie jest skuteczne i bezpieczne, ale musi być prowadzone przez lekarza, i to takiego, który potrafi łączyć klasyczne i niekonwencjonalne metody terapii.

Medycyna tybetańska - poznanie źródła choroby

Stawiając diagnozę, lekarz stara się poznać przyczynę choroby. Interesują go nie tylko dolegliwości, z jakimi chory przychodzi, ale również okoliczności, jakie im towarzyszą, oraz wszystkie choroby, na które kiedykolwiek chorował. Lekarz bierze też pod uwagę cechy psychiczne pacjenta. Zadaje pytania o codzienne zwyczaje, styl życia, rodzaj pracy, upodobania kulinarne.

Według medycyny wschodniej poszczególne narządy wewnętrzne mają swoje odpowiedniki w narządach zmysłów. Np. przewlekłe zapalenie spojówek, czy pogorszenie ostrości widzenia może świadczyć o problemach z wątrobą, a szumy w uszach o dolegliwościach nerek.
Już od wejścia do gabinetu lekarz bacznie cię obserwuje. Zwraca uwagę na postawę ciała, kolor skóry, wyraz twarzy, sposób mówienia, chodzenia, gestykulację. Na tej podstawie określa, czy zachowana jest wewnętrzna równowaga trzech elementów: żółci, flegmy, powietrza, a w przypadku jej zaburzenia - który z nich przeważa.

Leczenie polega na udzieleniu przez lekarza wskazówek dotyczących diety, stylu życia (sen, ćwiczenia, etc.) oraz przyjmowaniu stosownych preparatów leczniczych.

Badanie języka

Badania wyglądu języka który jest doskonałym wskaźnikiem stanu zdrowia, biorąc pod uwagę jego kształt, kolor, wilgotność i inne charakterystyczne znaki – widoczne na jego powłoce,

Oto, co lekarz tybetański może wyczytać z języka:
1. Nasada, część centralna – wskazuje na pracę jelita cienkiego i grubego.
Blada – jelita nadpobudliwe; czerwona popękana – biegunki, bóle brzucha.
2. Nasada, części boczne – świadczy o pracy nerek.
Blada – zapalenie dróg moczowych; czerwona – skąpomocz.
3. Środek powierzchni języka – świadczy o funkcjonowaniu żołądka.
Blady – niestrawność; czerwony – nadkwasota.
4. Boki środkowej części – odpowiedzialne za pracę śledziony.
Blade – słaby apetyt; czerwone, popękane, suche – zakwasy w organizmie (mogą być powodem bólu mięśni).
5. Brzeg po stronie prawej – wskazuje na stan pęcherzyka żółciowego.
Blady – stan zapalny pęcherzyka żółciowego; czerwony, popękany – może świadczyć o kamieniach w pęcherzyku.
6. Brzeg po stronie lewej – odzwierciedla stan wątroby.
Blady – niedostateczna produkcja bilirubiny, składnika żółci; czerwony – zbyt wolny metabolizm.
7. Pole tuż przy koniuszku – świadczy o stanie płuc.
Blade – mokry kaszel, niewydolność oddechu; czerwone – suchy kaszel.
8. Koniuszek języka – wskazuje na stan serca.
Blady – osłabienie; czerwony – przyspieszona akcja serca, kołatanie.

Badanie pulsu

Wyczuwa na przegubach dłoni 12 różnych pulsów , z których każdy odpowiada za stan odpowiedniego organu oraz jakość przepływającej energii. Ważne czynniki to: długość pulsu, jego głębokość, siła, prędkość oraz jakość. Lekarze medycyny tybetańskiej wyróżniają ponad 32 cechy pulsu, co pomaga im bezbłędnie diagnozować nawet najcięższe przypadki. Jest to niezwykle precyzyjna metoda, tak że mogą być wyłapane nawet najdrobniejsze symptomy rozwijającej się choroby. Analiza pulsu pozwala precyzyjnie określić nie tylko aktualny stan pacjenta, ale nawet przebyte wiele lat wstecz choroby.

Irydologia

Irydologia to nauka zajmująca się analizą tęczówki oka, będącej odzwierciedleniem stanu zdrowia.
Irydodiagnostyka (badanie irydologiczne), w odróżnieniu od wizyty lekarskiej jest bezbolesna i polega na patrzeniu w oczy, a konkretnie na sporządzeniu swoistej mapy tęczówki oka.
Lekarz irydolog potrafi w znacznej części przypadków i to bez żadnych dodatkowych badań, określić co się dzieje w organizmie pacjenta, rozpoznając chorobę w takim stadium, kiedy jest ona praktycznie nie wykrywalna innymi metodami.

Oko jest jednym z najbardziej wrażliwych narządów naszego ciała. Bardzo szybko reaguje na zmiany w układzie krwionośnym i nerwowym, które są zazwyczaj wynikiem procesów chorobowych zachodzących w organizmie. Dzieje się tak dlatego, że właśnie w oku umiejscowione są zakończenia połączeń nerwowych powiązanych z każdym narządem wewnętrznym i każdą częścią naszego ciała. Stąd obecny stan naszego zdrowia zdradza właśnie wygląd tęczówki.

Lekarz irydolog na podstawie wyglądu naszych oczu, a szczególnie kolorowej ich części, bez najmniejszego problemu rozpozna na jaką chorobę cierpimy, w jakiej kondycji jest każdy układ i narząd wewnętrzny, a także z jakimi chorobami będziemy borykać się w przyszłości. Może wskazać wrodzone predyspozycje do pewnych schorzeń, o czym wnioskuje m.in. na podstawie tzw. słabych punktów naszego organizmu. Diagnozowanie chorób za pomocą irydologii pozwala ponadto na ustalenie stopnia zatrucia organizmu. Dzięki tej nauce łatwo możemy ocenić stan układu odpornościowego.